Dlaczego warto odwiedzić Kazimierz Dolny?

Uroczy Kazimierz Dolny jest położony nad Wisłą, w województwie lubelskim. Miasto należy do trójkąta turystycznego Puławy- Kazimierz Dolny- Nałęczów. Historycznie zlokalizowany w Małopolsce. Rozpościera się na malowniczych terenach: Płaskowyżu Nałęczowskim oraz Małopolskim Przełomie Wisły. Dzięki niezwykle bogatym walorom przyrodniczym utworzono tutaj Kazimierzowski Park Krajobrazowy. Stanowi on najstarszy park województwa lubelskiego. To jednak niejedyne atuty Kazimierza Dolnego.

Miasto stanowi ogromną inspirację dla artystów, którzy przyjeżdżają tutaj ćwiczyć swoje umiejętności malarskie. Zabytki Kazimierza Dolnego to wyjątkowe i cenne miejsca. Liczne obiekty zachwycą nas swoją wspaniałą architekturą. Zabytkowe budynki Kazimierza Dolnego są w większości zbudowane z wapienia. Jest to bardzo charakterystyczna cecha dla wielu obiektów w mieście. Miękki i łatwy w obróbce materiał pozwala stworzyć bogate i niezwykle fantazyjne zdobienia. Zwróćmy na to uwagę, odwiedzając ciekawe budynki w Kazimierzu Dolnym.

Tutejsza wspaniała architektura jest bardzo wyjątkowa. Kościół św. Anny i Świętego Ducha należy do szlaku Renesansu Lubelskiego. Świątynię wybudowano w XVII wieku. Budowa została przerwana podczas Potopu Szwedzkiego. Wcześniej, na miejscu obecnego kościoła, znajdowała się kaplica Świętego Ducha. Budowla składa się z jednej nawy oraz półkolistego prezbiterium. Jej ściany zbudowano z wapienia i cegieł. Świątynia posiada sklepienie beczkowe z lunetami. Co ciekawe, wnętrze kościoła jest drewniane. Pochodzi z XVII wieku. Obok świątyni znajdziemy także budynek dawnego szpitala. Miasto posiada wiele ciekawych tras spacerowych. Jedna z nich prowadzi przez Korzeniowy Dół, który jest uważany za najpiękniejszy wąwóz w Kazimierzu Dolnym. Trasa zaczyna się w okolicach Rynku. Przepiękny wąwóz wprowadzi nas w bajkowy świat. Wycieczka wśród fantastycznych korzeni z pewnością będzie niezapomnianym przeżyciem. Nic dziwnego, że to miejsce stanowi tak wielką inspirację dla wielu twórców.

Gdzie znajdziemy wygodny kazimierski nocleg?  Z pewnością wybierzemy coś – są tutaj liczne hotele, pensjonaty oraz pokoje gościnne. W mieście funkcjonują także ośrodki wypoczynkowe, Dom Turysty PTTK oraz schroniska młodzieżowe. W okolicy znajdziemy także gospodarstwa agroturystyczne. Baza noclegowa jest naprawdę szeroka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>