Gliwice – wskazówki dla turysty

Gliwice to prężny ośrodek akademicki, biznesowy i turystyczny. Miasto oferuje szeroką ofertę rekreacyjną i kulturalną. Jest to jedno z najbardziej zielonych miast polski, liczne skwery, parki miejskie i słynna palmiarnia tworzą wspaniałe warunki do wypoczynku.

Do Gliwic można dotrzeć autostradą A4 oraz A1. Znajduje się tu również jedna z ważniejszych stacji PKP w Polsce. Z kolei w położonych nieopodal Katowicach znajduje się port lotniczy. Jak widać miasto jest ważną arterią komunikacyjną, wszyscy turyści bez problemu dotrą tu zarówno własnym autem jak i komunikacją publiczną. Znajduje się tu dobrze rozbudowana baza noclegowa. Oferta skierowana jest zarówno do Klientów biznesowych jak i indywidualnych. Funkcjonują tu ośrodki biznesowo-konferencyjne, tradycyjne noclegi w hotelach czy pensjonatach. O bazę gastronomiczną również nie trzeba się martwić.

W Gliwicach urzeka przede wszystkim architektura. Znajdziemy tu prawdziwe perełki architektury jak chociażby Budynek Urzędu Miejskiego. Powstał w latach 30-tych ubiegłego wieku i swego czasu był najnowocześniejszym hotelem w tej części kontynentu. To doskonały przykład modernistycznego stylu w architekturze. To zresztą niejedyna perełka. Należy wymienić również Teatr w Ruinie powstały pod koniec XIX wieku. Jak sama nazwa wskazuje, pozostały po nim jedynie ruiny, a szkoda ponieważ niegdyś był to olbrzymi kompleks kulturalny. Kierując się szlakiem zabytkowej architektury dotrzemy z pewnością do Willi Caro. XIX-wieczna budowla utrzymana w stylu neorenesansowym była własnością Oscara Caro. Do dzisiaj zachowały się wspaniałe wnętrza tego pięknego budynku.

Najlepszym przykładem śląskiego neogotyku jest kościół p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła. W kościele do dzisiaj zachowały się doskonałe organy firmy Rieger-Mocker. Turyści odwiedzający Gliwice koniecznie muszą udać się na jeden z licznych recitali organizowanych w sanktuarium. Doskonałym przykładem neogotyku jest również Gmach Poczty Polskiej z początku XX wieku. Tak jak przed stuleciem, tak również obecnie wywiera ogromne wrażenie na zwiedzających. Mieszkańcy miasta jak również turyści i studenci funkcjonującej tu Politechniki Śląskiej chętnie odwiedzają Park Fryderyka Chopina. Zajmuje on powierzchnie 6,5 ha, wraz z Palmiarnią z 6000 egzotycznymi roślinami stwarza doskonałe warunki do wypoczynku. Gliwice to bez wątpienia perła architektoniczna Górnego Śląska. Choć II wojna światowa poczyniła mnóstwo zniszczeń to wciąż zachowały się wspaniałe zabytki architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>