Największa atrakcja Zawoi – Centrum Górskie „Korona Ziemi”

Centrum Górskie „Korona Ziemi” w Zawoi to jedna z największych atrakcji tej miejscowości. Pełni ona funkcję placówki muzealno-naukowej. Stworzono ją w ramach współpracy gminy Zawoja wraz ze słowacką firmą Tatry Mountain Resorts. Jej siedziba znajduje się dokładnie w Zawoi-Markowej, w pobliżu miejscowego skansenu. Centrum należy do polsko-słowackiej spółki Korona Ziemi Sp. z o.o., która powstała w 2012 roku. Centrum udostępnia do zwiedzania wystawy na temat ludzi związanych z górami, historii himalaizmu oraz turystyki górskiej. Nad pracami Centrum Górskiego czuwa Rada Naukowa. Jej honorowym przewodniczącym jest alpinista Krzysztof Wielicki. Powołano tu również Centralne Archiwum Górskie, którego pracami kieruje szermierz i alpinista, Janusz Kurczab. Przy Centrum Górskim „Korona Ziemi” działa także Fundacja Narodowe Centrum Górskie. Prace budowlane, w trakcie których powstała siedziba centrum, rozpoczęto w 2014 roku. Pierwszą wystawę tutaj udostępniono dla zwiedzających już 28 grudnia 2014 roku. W jej ramach pokazano makiety najwyższych szczytów Ziemi, sprzęt wspinaczkowy oraz materiały poświęcone ludziom gór pochodzącym z różnych epok. Była to jeszcze nieoficjalnie udostępniona wystawa, ponieważ oficjalne otwarcie placówki nastąpiło dopiero 15 lutego 2015 roku. Jest to specjalnie wybrana data – rocznica zimowego wejścia na Mount Everest, którego dokonali właśnie Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy.

Oprócz Centrum Górskiego, Zawoja posiada również wiele innych doskonałych atrakcji. W sezonie zimowym jest to bardzo lubiany przez miłośników narciarstwa kurort zimowy. Działa tu kilka stacji narciarskich, z których zdecydowanie najpopularniejszy jest ośrodek narciarski Mosorny Groń. Działa w nim wyciąg krzesełkowy z czterema krzesełkami oraz trasa narciarska, która posiada licencję FIS – co oznacza, że można na niej organizować krajowe i międzynarodowe zawody narciarskie. Jako, że w sezonie przybywają tu tłumy turystów, istnieje tu również bogata baza noclegowa. Liczne pensjonaty, pokoje gościnne i prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają im noclegi. Przytulne pokoje Zawoja (spis) oferuje w naprawdę dobrych cenach. Zawoja świetnie się nadaje również jako cel wycieczek w sezonie letnim. Wtedy możemy przemierzać liczne tutejsze szlaki turystyczne, które przebiegają przez miejscowość. Dotrzemy nimi między innymi do Babiej Góry, czyli słynnego tutejszego pasma górskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>