Spacery po Bieszczadach

W Bieszczadach wiele jest miejsc, które warto zobaczyć przynajmniej raz. To zresztą udaje się mało komu, bo kto przybył raz w te piękne góry, będzie chciał wracać tu co roku. Przyroda jest tu niesamowita, a w zwiedzaniu nie przeszkadza nawet całkiem spory ruch turystyczny na głównych trasach. Wiele z tych miejsc ma wspólny mianownik – leżą blisko Wetliny, małej wsi o typowo turystycznym charakterze. Z powodu swojej korzystnej lokalizacji jest to jedna z chętniej wybieranych, przez turystów w Bieszczadach miejscowości, by zarezerwować noclegi. Wetlina przez lata rozbudowywała swoją bazę noclegową () – pojawiło się tu schronisko młodzieżowe, dom wczasowy oraz liczne pensjonaty. Nie możemy także narzekać na brak restauracji czy sklepów.

Bieszczadzki Park Narodowy [Wikipedia] to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Polsce. Powstał on w 1973 roku i to w dużej mierze jego pracownikom zawdzięczamy to, że wiele miejsc w Bieszczadach nadal wygląda na nietknięte ludzką ręką. Jedną z głównych atrakcji turystycznych na terenie parku są tzw. połoniny. Są to połączone ze sobą szczyty o podobnej wysokości, które porastają jedynie łąki. Wszystko znajduje się nad górną granicą lasu, więc spacerując połoninami możemy oglądać niezaburzone widoki na całą okolicę. W Bieszczadzkim Parku Narodowym wyznaczono ponad 130 kilometrów pieszych szlaków – jest więc co zwiedzać. Znajdziemy tu także kilkanaście ścieżek przyrodniczych oraz przyrodniczo-historycznych, gdzie znajdują się tablice informacyjne z ciekawymi wiadomościami o okolicznej przyrodzie. Jedna z takich tras wiedzie np. przez Dział. Jest to niewielkie pasmo górskie, porośnięte lasem bukowym, które prowadzi z Wetliny na Małą Rawkę. Jednymi z najpopularniejszych miejsc w Bieszczadach są Tarnica, Krzemień oraz Połonina Caryńska. Chętnie odwiedzana przez turystów jest również Połonina Wetlińska, która znajduje się niedaleko Wetliny. Można się tam dostać przez oznakowany szlak, biegnący przez Przełęcz Orłowicza. Na tej połoninie możemy zatrzymać się na odpoczynek w słynnym schronisku Chatka Puchatka. W okolicy warto odwiedzić także nowe schronisko – powstałe kilka lat temu Schronisko Pod Wysoką Połoniną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>