Specyfika Gniezna – historyczny zarys

Jak wyglądało życie pierwszych Piastów, jak dużo ważył miecz wojów z drużyny Mieszka I, gdzie koronowany był Bolesław Chrobry, czym są Porta Regia? Na wszystkie te pytania można uzyskać odpowiedzi można uzyskać odpowiedź wybierając się na wycieczkę do pierwszej stolicy Polski – Gniezna.

To miasto położone w województwie wielkopolskim, historyczna kraina obfitująca w ryby i dzikie zwierza, nad którą latały orły, to dziś miejsce niezwykłej przygody z historią. Nie tylko dzieci uczące się historii, ale i dorośli powinni choć raz odwiedzić Muzeum Początków Państwa Polskiego i Katedrę w Gdańsku – dwóch miejsc w których dowiedzieć można się o całej historii o Piastach i początkach naszego kraju. W Gnieźnie i okolicznym Biskupinie już od pierwszych powojennych lat prowadzono badania archeologiczne. W ich efekcie pozyskano olbrzymią wiedzę na temat życia i kultury pierwszych Piastów, którzy osiedli się na tych terenach. W wyniku tych prac powstała galeria, która zgromadziła bogatą kolekcję eksponatów. Poza tradycyjnym podziwianiem zbiorów na zwiedzających czekają lekcje historii – interaktywne zabawy, dzięki którym można zaznajomić się z dziejami. Tylko tutaj będą mieli możliwość przymierzyć strój pierwszych Piastów lub sprawdzić jak w ręku leży miecz lub włócznia.

Udając się do Katedry Gnieźnieńskiej położonej na wzgórzu Lecha, możemy wejść do świątyni, która była świadkiem największych i najdonioślejszych momentów w historii naszego państwa: słynnego Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000 czy koronacji pierwszego króla – Bolesława Chrobrego. To także miejsce silnie związane ze św. Wojciechem, patronem miasta. W prezbiterium Katedry, najstarszej części, znajduje się jego grobowiec – relikwiarz w kształcie trumny z rzeźbą świętego na pokrywie, którego zdjęcie zamieszczone jest w każdym podręczniku do historii. Drugim niezwykle cennym przedmiotem, który mieści się w gnieźnieńskim kościele są Drzwi Gnieźnieńskie – Drzwi Spiżowe, zwane także Porta Regina czyli królewskie. Na dwóch skrzydłach drzwi odlanych z brązu nieznany autor przedstawił sceny z życia misjonarza z Czech. Gniezno to doskonałe miejsce na weekendowy wypad lub szkolna wycieczkę. Bogata baza noclegowa i usługowa jest przygotowana na każdą ilość turystów. Miasto jest zmobilizowane na przyjazdy zorganizowanych grup i udostępnia odpowiednie noclegi (wyszukaj:). Miasto ma w swojej ofercie internat działający przy Medycznym Studium Zawodowym i Ośrodku Szkolno-Wychowawczym oraz schronisko szkolne przy Gimnazjum nr 2. Na indywidualnych turystów czekają hotele i prywatne kwatery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>