Świdnica o każdej porze roku

„Cudze chwalicie, swego nie znacie” – brzmi słynne porzekadło. Jak się okazuje bardzo trafnie odnosi się to Dolnego Śląska. To region bardzo ciekawy, którego zwiedzanie i poznawanie to długotrwałe zajęcie. Jednym z miast, które skrywa wiele atrakcji jest Świdnica. To miasto położne nad Bystrzycą u podnóża Sudetów ma bardzo bogatą historię, która odcisnęła ślad na teraźniejszości. Dzięki, temu, że miasto bardzo łagodnie przeszło wojenną zawieruchę, dziś turyści przyjeżdżający mogą podziwiać świdnicki rynek i kamienice mieszczańskie, Kościół Pokoju, który został wpisany na listę UNESCO, czy jeden z największych kościołów na Dolnym Śląsku.

Zdecydowanie listę największych świdnickich atrakcji otwiera barokowy Kościół Pokoju Trójcy Świętej. Jest to jeden z trzech tzw kościołów pokoju wybudowany na mocy traktatu wersalskiego zaraz po wojnie trzynastoletniej. Poza Świdnicą cesarz Fryderyk III wyraził zgodę na wybudowanie kościoła ewangelickiego także w Jaworze i Głogowie. Świdnicki kościół ma bardzo charakterystyczną bryłę. Na mocy postanowienia nie mógł mieć znamion kościoła, a poza tym musiał być wzniesiony w ciągu jednego roku ze słomy, gliny i drewna. Według legendy do jego budowli nie został użyty ani jeden gwóźdź! Ponadto kościół ten został wybudowany poza murami miasta, stąd jego obecna lokalizacja nieco na uboczu w stosunku do rynku i starówki.

Jeśli już mowa o świdnickiej starówce, to miejskie zabudowania starego miasta, po wrocławskim są najlepiej zachowanym zespołem urbanistycznym w Polsce. Zabytkowe kamieniczki na rynku świadczą o zamożności i bogactwie świdnickich kupców. Na wielu kamienicach można podziwiać barokowe zdobienia i rzeźby. Dziś na przepięknie odrestaurowanym rynku można odpocząć lub zjeść coś w jednej z wielu restauracji czy kawiarenek.

Świdnica, jako diecezja, może się pochwalić wyjątkową katedrą. Kościół św. Stanisława i św. Wacława to najwyższa budowla na Dolnym Śląsku. Dzięki wieży o wysokości 103 metrów jest piątym co do wielkości kościołem kraju. Jego budowa rozpoczęła się już w 1330 i trwała 150 lat. Pierwotnie katedra miała gotycki wystrój, jednak po pożarze zmieniono go na barokowy styl.
W mieście znajduje się bogata baza noclegowa. Hotele, pensjonaty czy schroniska młodzieżowe i hostele to najważniejsze opcje noclegowe. Każdy turysta znajdzie tu zarówno ekskluzywne apartamenty, jak i tanie noclegi. Świdnica jest warta odwiedzenia o każdej porze roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>